Banki w Polsce

Kredyty i pożyczki towarzyszą nam przez cały czas, aczkolwiek na wszelakie wybiegi staramy się bronić przed zasadzką kredytów bankowych i czasami wolimy pożyczyć pieniądze u znajomych czy rodziny niż w instytucjach bankowych. Większość ludzi obawia się dużego oprocentowania kredytów i co za tym idzie, sporych odsetek.

Poza tym nieraz jest tak, że banki na polskim rynku mamią w reklamach niskim oprocentowaniem, lecz kiedy przychodzi do podpisywania umowy to pojawiają się koszty manipulacyjne, które sprawiają, że oprocentowanie już wcale takie opłacalne nie jest. Ale może się zdarzyć, że w istocie wydatki oprocentowania nie będą wcale takie wysokie. Często się zdarza, że banki stosują niższą prowizję względem przetestowanych, stałych klientów, których znają. Na dodatek o ile mamy w danym banku konto oszczędnościowe czy linię debetową, to również możemy liczyć na nieco korzystniejsze warunki. A więc dobrze jest pobrać kredyt w banku, w którym mamy założone rachunek rozliczeniowy lub z którym mieliśmy już dawniej do czynienia.

Powinno się także wiedzieć, że w przypadku zaciągania kredytu bankowego, poprawniej jest mieć wyższe oprocentowanie nominalne i niską prowizję aniżeli niskie oprocentowanie i wysoką prowizję. Można także obniżyć koszt ogólny kredytu, jeżeli zrezygnujemy z ubezpieczenia. Nie jest ono obowiązkowe, jednakże doradcy bankowi nieczęsto o tym oznajmiają kredytobiorców lub insynuują, że trzeba wykupić ubezpieczenie albo że jest ono w pakiecie. Do tego jeśli już bierzemy kredyt, to lepiej wziąć ten z ratami malejącymi niż stałymi, jako że raty z czasem maleją i cały koszt pożyczki jest mniejszy.

Dodaj komentarz