Kalabria

Kalabria jest to włoska mała ojczyzna oraz rejon administracyjny w południowych Włoszech na Półwyspie Apenińskim. Zajmuje ona rejon ponad piętnastu tysięcy kilometrów kwadratowych a zamieszkuje ją ponad dwa miliony mieszkańców, nie licząc nielegalnych przybyszów.

Stolicą Kalabrii jest Catanzaro a w skład pełnego regionu wchodzi pięć mniejszych prowincji, a mianowicie Reggio di Calabria, Cosenza, Krotona, Vibo Valentia oraz prowincja Catanzaro. W wiekach antycznych Kalabria, czyli południowa Italia została twardo skolonizowana przez Greków, a zatem stanowiła część Wielkiej Grecji. Ponadto Kalabria była macierzą rzymskiego poety Enniusza. Jakkolwiek ten region Włoch jest naprawdę śliczny a noclegi w hotelach są niemiłosiernie drogie, to sama Kalabria do tej pory jest jednym z najuboższych okręgów Włoch, bowiem bezrobocie dochodzi w tym rejonie do 18%, a w niektórych prowincjach nawet do 25%. I właśnie z tego względu Kalabria najbardziej słynie a wyraźniej z działalności regionalnej mafii – ‚Ndranghety.

To właśnie mafia przyczynia się do ciemniactwa Kalabrii, ponieważ odstrasza ona ewentualnych inwestorów, zarówno włoskich, jak i obcojęzycznych. Na dodatek mafia ma tak rozległe macki, że zasoby ludzkie są przymuszeni współdziałać z nią, a więc wychodzi na to, że ‚Ndrangheta jest jedynym chlebodawcą w tym obrębie. W ostatnim czasie zrobiło się głośno o szajce z Kalabrii, głównie z powodu buntu niewolników, którzy robią tam na plantacji pomarańczy. Prawdopodobnie więc niebawem uda się ukrócić rządy mafii a piękna i słoneczna Kalabria stanie na nogi.

Dodaj komentarz