Kredyty hipoteczne

Wiadomo, że w dzisiejszych czasach bez liku osób żyje na kredyt. Kredyty hipoteczne i pożyczki konstytuują w dzisiejszych czasach niemalże nieodłączną cząstkę naszego życia. Od pewnego czasu w Polsce istnieje wiele banków i każdy z nich wabi innym kredytem, bez wątpienia na nader wziętych warunkach.

A czy w rzeczywistości te kredyty bankowe są takie lukratywne. Wprawdzie od kilku lat istnieje w Polsce regulacja, która normuje wysokość oprocentowania kredytu, tak aby nie wynosił on więcej niż bodajże 20 %, to jednakże i tak mnóstwo instytucji finansowych znalazło drogę na wzbogacenie się na udzielaniu kredytów, w taki sposób, że doliczają do pożyczki wiele zapłat manipulacyjnych, które pogłębiają rzeczywisty koszt pożyczki.

Te opłaty manipulacyjne za pożyczki pozabankowe to między innymi jednokrotna prowizja, która może wynosić maksymalnie pięć procent, comiesięczne ubezpieczenie, które może wynosić nawet pięć procent w skali roku, które jest zabezpieczeniem banku przed niemożliwością spłacenie przez klienta kredytu, między innymi w przypadku utraty pracy, choroby lub stałego inwalidztwa i wówczas ubezpieczyciel będzie spłacać raty, pojedynczą opłatę administracyjną za rozpatrzenie wniosku, przyrządzanie i zawarcie umowy a to wszystko składa się na autentyczną roczną stopę oprocentowania, która może dojść nawet 30 procent.

Wobec tego zanim zdecydujemy się na kredyt w jakimś konkretnym banku, dobrze jest zapytać pracownika banku o RRSO, aby poznać autentyczne oprocentowanie i koszty pożyczki. Wszakże nieraz RRSO jest przytaczana małym druczkiem u dołu strony umowy, ale mało kto zwraca na to atencję.

Dodaj komentarz