Szkółka iglaków w województwie Zachodniopomorskim – tuje Szczecin

Iglaki to rośliny, które rosną praktycznie wszędzie i rozrastają się w nieskończoność w górę i wszerz. Jest to oczywiście dość sporym uproszczeniem jeśli chodzi o charakterystykę tych krzewów jednak na pierwszy rzut oka można odnieść takie wrażenie. Tak naprawdę chyba każdy wie jak wygląda popularna tuja i nikt nie ma problemu z odróżnieniem tego typu roślin od innych. Tuje widujemy praktycznie w każdym ogrodzie i coraz częściej na działkach rekraacyjnych  ogródkach działkowych. Chociaż żywopłot w tui nie jest wcale taki tani to jednak coraz więcej osób decyduje się na tego typu rozwiązanie w momencie, gdy zachodzi potrzeba stworzenia zielonego ogrodzenia przed lub wokół domu.

Dlaczego właśnie tuje

Tuja szmaragd to drzewko, z którego można po kilku latach tworzyć naprawdę ciekawe figury i drzewka bonsai

Jedni te rośliny kochają i zachwycają się ich wyglądem, a inni mają do nich awersje i wymyślają najróżniejsze teorie na temat właściwości trujących jakie one mają. Jedno jest na pewno wiadome na temat tui. Wiemy, że praktycznie cały rok są one producentem tlenu i sadzenie ich na pewno nikomu i niczemu nie szkodzi. Tuje rosną stosunkowo szybko i wystarczy kilka lat żeby cieszyć oczy pięknym i gęstym żywopłotem wokół własnej posesji. Dlaczego niektórzy tych roślin nie lubią to już jest nie do końca wiadomo bo przecież zadbane iglaki naprawdę dostarczają nam pozytywnych wrażeń wizualnych.

Jest wiele odmian tui ogrodowych jednak najczęściej w naszym kraju spotykamy tuje szmaragd lub brabant. Nie ma się co temu dziwić ponieważ te dwie odmiany chyba najlepiej nadają się na gotowy żywopłot. Tuje szmaragd są gęściejsze i mniej szerokie i nie rozrastają się tak szybko i mocno jak tuje brabant. Szmaragdy też nie wymagają tyle zabiegów przez lata żeby uzyskać z nich zwarty i gęsty żywopłot. Jeśli chodzi o brabanty to rosną troszkę szybciej i mają jeszcze mniejsze wymagania jeśli chodzi o glebę i pielęgnacje jednak żeby mieć ładny żywopłot to trzeba poświęcać o wiele więcej czasu i pracy żeby był on zwarty, gęsty i ładnie uformowany.

Gdzie kupić zdrowe tuje w Szczecinie

Tuje zakupione w dobrej szkółce roślin gwarantują nam praktycznie stu procentową pewność, że się przyjmą i będą mrozoodporne

Wydaje się, że zakup tui to sprawa banalna i nie ma się co nad tym zbyt długo rozwodzić. Są przecież markety budowlane i stoiska ogrodowe oraz oczywiście sklepy ogrodnicze z najróżniejszymi roślinami. Jeśli chodzi o markety to trzeba uważać żeby nie trafić na tuje importowane z Holandii. Tamte rośliny uprawiane są w szklarniach i istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będą one dostosowane do życia w naszych warunkach klimatycznych, a w szczególności do zimowych mrozów. Rozważając zakup tui w sklepie ogrodniczym uważajmy czy tuje w donicach są rzeczywiście ukorzenione, a nie niedawno wykopane z gruntu i dopiero co wsadzone do donic. Tuje sklepach ogrodniczych nie należą także do najtańszych i bardzo często ceny w nich są mocno zawyżone.

Najlepszym rozwiązaniem na zakup tui na żywopłot do ogrodu jest wizyta bezpośrednio u producenta drzewek czyli w tak zwanej szkółce roślin. Pod Szczecinem jest kilka szkółek jednak my szczególnie polecamy tę w Dołujach. Tutaj zawsze są tylko tuje ukorzenione. Każda z roślin uprawiana jest w doniczkach i można ją sadzić do gruntu nie wnikając w to jaka jest aktualnie pora roku. Zapraszamy do odwiedzenia tej szkółki i poniżej prezentujemy namiary na nich.

Szkółka roślin – Tuje Szczecin
Dołuje, woj. Zachodniopomorskie
tel. 601767340
Strona internetowa: Tuje.szczecin.pl

1 thought on “Szkółka iglaków w województwie Zachodniopomorskim – tuje Szczecin

  1. Przyznam, że osobiście skorzystałem z usług wymienionej powyżej szkółki roślin ozdobnych w Szczecinie. Właśnie nie dawno postanowiliśmy z żoną żeby troszkę urozmaicić nasz ogród i pojechaliśmy na kierunek Dołuje. Co prawda widać, że jeszcze się urządzają, ale mają śliczne i zdrowe tuje szmaragd. Można powiedzieć, że naprawdę są pasjonatami i oferowane przez nich drzewka iglaste są wyjątkowe. Trzymam kciuki za dalszy rozwój tej szkółki bo na pewno będziemy tam wracać kiedy znowu zaplanujemy nasadzanie krzewów i drzewek w naszym ogrodzie.

Dodaj komentarz